Coraz więcej osób decyduje się adoptować psa zamiast kupić go z hodowli. Warto jednak mieć na uwadze, że czworonogi ze schronisk nierzadko mają problemy zdrowotne, które można szybko usunąć poprzez wizytę u weterynarza. Sprawdźmy, jak powinno wyglądać dbanie o zdrowie i dobrą kondycję nowo adoptowanego czworonoga.

Podczas adopcji psów zazwyczaj dostajemy również odpowiednie książeczki zdrowia, w które jednak zwykle wpisane jest tylko szczepienie przeciwko wściekliźnie – obowiązkowe i coroczne. Tymczasem pies potrzebuje również innego rodzaju profilaktyki, aby długo żył w dobrym zdrowiu.

Kiedy iść na pierwszą wizytę weterynaryjną?

pies u weterynarzaPo raz pierwszy do weterynarza warto iść właściwie od razu po tym, gdy nastąpi adopcja psa. Wykluczy to ewentualną możliwość rozniesienia pasożytów zewnętrznych czy wewnętrznych w domu, na inne zwierzęta, powierzchnie czy nawet ludzi. Pozwoli również na założenie psu karty zdrowia u weterynarza, a nierzadko również stworzenie książeczki zdrowia. Jeśli zamierzamy z psem podróżować, to właśnie podczas wizyty weterynaryjnej możemy poprosić o wszczepienie mu chipa i przygotowanie paszportu.

Pierwsza wizyta u weterynarza – przebieg

Często adopcja psów wiąże się z wzięciem czworonoga, którego stan zdrowia czy wiek nie są dokładniej znane. Podczas pierwszej wizyty weterynarz zbada psa: zmierzy mu temperaturę, osłucha płuca oraz serce, wykona badanie palpacyjne brzucha oraz zajrzy w zęby, co pomoże określić wiek. Zaordynuje również leki na odrobaczenie oraz przeciwko pasożytom zewnętrznym i zaplanuje kalendarz szczepień na choroby wirusowe – wykonywanych, zależnie od szczepionki, corocznie bądź co dwa lata. W razie wykrytych nieprawidłowości zaordynuje odpowiednie leczenie.

Regularna profilaktyka

Adopcja psów sprawia, że obowiązek dbania o nie przechodzi na ich właścicieli. Podstawą są szczepienia: coroczne, obowiązkowe przeciwko wściekliźnie oraz regularne, przeciwko chorobom wirusowym. Odrobaczenie powinno być poprzedzone badaniem kału – zazwyczaj wykonuje się je co 3 miesiące albo pół roku; częściej, gdy w domu są dzieci. Od marca do października warto zabezpieczać psa przeciwko kleszczom. U weterynarza można kupić zarówno obroże na cały ten okres, jak i środki w formie spot-on, działające przez miesiąc.