Każdy z nas uwielbia od czasu do czasu wstąpić do kawiarni na filiżankę pysznego espresso - na miejscu bądź też na wynos. Idealnie dobrane ziarna, stopień ich zmielenia, temperatura wody, czas parzenia - czynników jest bez liku! Jak więc przygotować idealne espresso w domowym zaciszu i czy w ogóle jest to możliwe?

Kawa na pobudzenie

Espresso to właśnie ta kawa, która postawi cię rano na nogi i doda energii na wiele godzin. Niewielka, można wypić ją tak naprawdę w kilka sekund, dzięki czemu znajdzie na nią czas nawet najbardziej zabiegana rano osoba. Jest mocna, esencjonalna, gęsta - a przynajmniej taka właśnie powinna być. O czym więc musimy pamiętać, aby w domowym zaciszu przygotować kawę równie pyszną, co tę serwowaną w kawiarni? kawa VergnanoZacznijmy od ziaren. Po pierwsze - tylko te świeżo zmielone. Nie tylko ze względu na aromat, ale także dlatego, że kupując kawę już zmieloną, nie mamy wpływu na stopień jej zmielenia, a przy espresso to bardzo ważne. Po drugie powinny mieć one barwę ciemnego brązu i być nieco dłużej wypalane, ale też zbyt silnie - wszystkie mocno wypalane ziarna to zazwyczaj towar nieco niższej jakości, a proces długiego wypalania ma to zamaskować. Znaczenie ma także kraj pochodzenia - Kolumbia czy Salwador to mocne, wyraziste w smaku ziarna, a arabica to znowu nieco łagodniejsze tony. To od nas i naszego gustu zależy, które ziarna wybierzemy. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby wybrać rodzaj ziaren, możemy skorzystać z opinii dobrego baristy - niektóre kawiarnie, a zwłaszcza te, które samodzielnie sprowadzają ziarna z plantacji, a nie kupują ich w hurtowniach, sprzedaje własne, sprawdzone mieszanki. Idealne kawy do espresso znajdziesz też na stronie https://kawamak.pl/pol_m_KAWA_Kawa-Vergnano-169.html.

Woda ma znaczenie

Woda z kranu wcale nie jest taka zła - także, kiedy chcemy przygotować kawę. Co więcej, jest o wiele lepsza niż woda butelkowana. Jednakże kamień w niej zawarty źle wpływa na ekspresy, dlatego warto zainwestować w filtr do wody. Temperatura wody powinna wynosić około 88 stopni i być utrzymana przez cały proces parzenia, który powinien trwać ok 25 sekund. Do przygotowania jednej filiżanki espresso, a więc 25 ml napoju, potrzebujemy 7 g dość drobno zmielonej kawy (pamiętajmy jednak, że im drobniej zmielona, tym bardziej kwaśny i gorzki napój!). 7 gram to około 50-60 ziaren kawy (oczywiście zależy od wielkości, zawsze lepiej sprawdzić to na wadze kuchennej). Co prawda zasad jest całkiem sporo, ale wystarczy spróbować kilka razy, a większość tych elementów zaczniemy wykonywać automatycznie. A jak poznać, że espresso jest dobrej jakości? Na jego powierzchni powinna znajdować się warstwa pysznej, kremowej pianki o jasnobrązowym kolorze. Bez niej espresso nie istnieje.