Oczy

Na uszkodzenie wzroku może wpływać wiele czynników. Nie tylko jasne źródła światła, takie jak promienie laserowe czy iskry powstające przy spawaniu, ale także niska i wysoka temperatura a nawet hałas mogą być przyczyną osłabienia oczu. Bardzo obciążająca dla wzroku może być praca przed monitorem komputera lub w pobliżu toksycznych substancji. Podczas pracy przy komputerze zalecane jest robienie przerw. W przypadku pracy w szkodliwych dla oczu warunkach należ ograniczyć czas przebywania blisko toksycznych substancji i zawsze zakładać okulary ochronne.

Choroba oka

Najczęstszym objawem choroby oka jest zaczerwienienie twardówki. Może to być objaw zapalenia spojówki, rogówki jak i innych schorzeń. Dlatego jeśli taki stan utrzymuje się dosyć długo, powinno nas to skłonić do wizyty u okulisty. Różnego rodzaju guzki pojawiające się na powiece również są objawem niepokojącym. Często rozwijający się stan zapalny może być objawem nowotworu powiek. Choć nie jest to częsta choroba, nie warto zwlekać z jej zdiagnozowaniem. W większości przypadków guzki na powiece to tak zwany jęczmyk lub gradówka. Przyczyną powstawania jęczmyka są bakterie, które wnikają do gruczołu potnego. Trudno lekceważyć objawy takie jak opuchnięcie i ból powieki. Często objawy ustępują same, jeśli jednak guzek nie zniknie, wtedy należy udać się do okulisty w celu usunięcia ropy i po to, by uzyskać odpowiednie antybiotyki. Gradówka, w przeciwieństwie do jęczmyka, jest guzkiem bezbolesnym. Objawy choroby pojawiają się, ponieważ dochodzi do zatkania gruczołu łojowego. W większości przypadków schorzenie ustępuje samoistnie.

Ślepota i gtrendy-sunglasses-2-1201098-mradówka

W przypadku oczu najgroźniejsze są oczywiście te choroby, które mogą doprowadzić do ślepoty. Do takich na pewno należą zaćma i jaskra. W przypadku pierwszej z tych chorób zazwyczaj nie dochodzi do całkowitej utraty wzroku, jednak zanika zdolność widzenia kolorów, a oko zaczyna rozróżniać jedynie światło i ciemność. Przyczyny choroby są różne, powodem może być podeszły wiek, uraz oczu lub działanie drobnoustrojów. Lepiej także unikać ostrego światła, zarówno słonecznego, jak i wytworzonego sztucznie, a przynajmniej używać okularów ochronnych. Jaskra doprowadza do uszkodzenia nerwu wzorkowego. Początkowe objawy tej choroby mogą być niezauważone lub zlekceważone. To duży błąd, ponieważ początkowe leczenie choroby jest zazwyczaj skuteczne.

Related posts