Bezsenność to jeden z najczęstszych powodów wizyt u lekarzy na całym świecie. W Polsce, szacuje się, że nawet co trzeci Polak cierpi na tą przypadłość. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów walki z nią. Czasami zadziała prosty w składzie lek na bezsenność, kiedy indziej kombinacja kilku różnych czynników. W większości przypadków jest to jednak całkowicie uleczalne.Warto podjąć starania, by pozbyć się bezsenności, ponieważ sprawia ona, że organizm nie odpoczywa wystarczająco, a to z kolei powoduje stres, przewlekłe zmęczenie, podrażnienie, a nawet szybsze starzenie i gorszy wygląd.

lek na bezsennośćKogo dotyka bezsenność?

Bezsenność równie często przydarza się kobietom, co mężczyznom. Dotyczy ona osób w każdym wieku. Połowa ludzi na świecie w ciągu swojego życia doświadczyła krótkich epizodów bezsenności. Czasami bezsenność jest przejściowa, czasami przechodzi w stan przewlekły. Bywa, że nie ma ona żadnej wyraźnej przyczyny. Na przypadłość tą szczególnie narażone są poniższe grupy ludzi: - osoby pracujące zmianowo, - osoby starsze, które najczęściej budzą się zbyt wcześnie, - kobiety, które przeszły menopauzę, - osoby, które przeszły depresję.

Skąd bierze się bezsenność?

Aby móc dobrać skuteczny lek na bezsenność, najpierw warto wyodrębnić jej przyczynę. Te mogą być związane z fizjologią lub czynnikami psychicznymi.

Jednym z najczęstszych powodów problemów z zasypianiem jest nadmierny stres, który sprawia, że trudniej się zapada w sen i budzi się wcześniej. Również w depresji wstaje się wcześniej, śpi krócej. Niektóre z naszych nawyków także wpływają na jakość snu – nadużywanie alkoholu rozregulowuje jego rytm, a kofeina, nikotyna czy inne stymulanty sprawiają, że znacznie trudniej jest zasnąć.

Część chorób przewlekłych również nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o zdrowy sen – o wiele trudniej jet zasnąć, kiedy dotyka nas reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa, czy choroby układu krążenia czy układu oddechowego – słabe dotlenienie organizmy przyczynia się do gorszej jakości snu.

W innych przypadkach jako lek na bezsenność wystarczające jest prawidłowe rozpoznanie głównej choroby i jej odpowiednie leczenie, ponieważ do bezsenności może prowadzić nadczynność tarczycy, czy niewydolność lewej komory serca.