Szczoteczki do zębów dla dzieci - jak wybrać

Pierwsze etapy życia dziecka są bardzo ważne, ponieważ mają one znaczący wpływ na dalszy jego rozwój. Dlatego tak istotne dla rodziców jest dbanie o swoją pociechę oraz zaspokajanie jej najważniejszych potrzeb. W pierwszych latach życia dziecka powinno się szczególnie dbać o właściwy stan zębów mlecznych, ponieważ ma to bardzo duże znaczenie na stan zdrowia zębów stałych.

Kiedy kupić dziecku pierwszą szczoteczkę?

Pierwsze ząbki wyżynają się dziecku zazwyczaj około szóstego miesiąca życia, a całe uzębienie jest już widoczne w trzecim roku. W wieku sześciu oraz siedmiu lat zaczynają pojawiać się już pierwsze zęby stałe. Warto więc już od samego początku zadbać o prawidłowy stan zębów dziecka, aby uniknąć problemów podczas rozwoju zębów stałych.

szczoteczki do zębów dla dzieciTrzony zębów stałych rozwijają się już w życiu płodowym, dlatego też dieta kobiety w ciąży ma bardzo duże znaczenie na uzębienie dziecka. Wszystkie produkty zawierające białko oraz wapń są niezbędne, a więc nabiał, jaja, rośliny strączkowe, mięso powinny być spożywane przez przyszłą mamę. Niestety, słodycze mają bardzo niekorzystny wpływ na prawidłowy rozwój zębów dziecka już podczas ciąży. W kolejnych etapach życia dziecka, niezwykle istotne są szczoteczki do zębów. Pierwsze, wyrzynające się mleczaki należy przemywać nasączonym przegotowaną wodą lub rumiankiem gazikiem. Można wykonywać ten zabieg również przed pojawieniem się pierwszych ząbków.

Przyzwyczajanie do codziennego szczotkowania

Później należy wybrać odpowiednią szczoteczkę i przyzwyczaić swoje dziecko do regularnego szczotkowania ząbków. Już w pierwszym roku można zastosować pierwsze szczoteczki o bardzo miękkich i delikatnych włoskach. Szczotkowanie również powinno być bardzo delikatne. W tym momencie pojawiają się też ząbki boczne, które mogą posiadać różne guzki, dlatego ważne jest to, aby mycie zębów szczoteczką było bardzo subtelne i nie zraziło dziecka. Ząbki z bruzdami, które pojawiają się w pierwszym roku można dokładnie wyczyścić jedynie szczoteczką do zębów. Bardzo ważne jest również to, żeby dzieci nauczyły się stosować szczoteczki, można więc, w formie zabawy pozwalać dziecku na samodzielne korzystanie z niej, w celu oswajania się z tą czynnością. Należy jednak zwracać dziecku uwagę na to, że szczoteczka służy tylko do mysia ząbków, a nie innych części ciała, czy też do zabawy.

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów dla dziecka nie jest łatwy

Można oczywiście nadal stosować gazik nasączony rumiankiem, czy przegotowaną wodą, ponieważ to załagodzi nieprzyjemne swędzenie i ból spowodowany wyrzynaniem się kolejnych ząbków. Samodzielne szczotkowanie zębów powinno również odbywać się pod opieką rodziców oraz bez użycia pasty. Ma to na celu jedynie wprowadzanie w życie takiego elementu higieny jak szczotkowanie, a nie dokładne umycie ząbków.

Codzienne szczotkowanie ząbków jest dla malucha bardzo ważne. Dba to o prawidłowy rozwój uzębienia, co ma znaczący wpływ na właściwy wzrost zębów stałych. Zęby maluszków powinny być myte dwa razy dziennie lub raz przed spaniem. Na noc ząbki oraz jama ustna powinny zostać czyste i pozbawione pozostałego pokarmu. Dzięki regularności dziecko w przyszłości będzie z pewnością dbało samodzielnie o higienę jamy ustnej.