Ciężarki to jeden z tych elementów na siłowni, który musi się tam znajdować niemalże obowiązkowo. Bardzo wiele ćwiczeń, które można wykonywać przy ich zastosowaniu powoduje, że stanowią jedne z popularniejszych elementów. Ich zaletą jest także między innymi to, że mają nieduże wymiary oraz w zasadzie każdy może się nimi posługiwać. Dzisiaj producenci oferują ciężarki dostępne już od wagi nawet 0.25 kg, górną granicą, do której są produkowane zazwyczaj jest waga 5 lub 6 kilogramów. W przeciwieństwie do hantli,  które umożliwiają wymianę obciążenia i tworzenie zestawów  nieco cięższych wagowo, ciężarki mają jedną, stałą wagę i nie można jej zmieniać. Produkuje się je z bardzo różnorodnych materiałów, obecnie jednak najpopularniejszym jest przede wszystkim polimerobeton. Pozwala on bowiem na niezwykle staranne i dokładne wyważenie ciężarków. Dla bezpieczeństwa korzystających z nich osób zewnętrzna ich powłoka wykonana jest z gumowanych materiałów. Nie tylko zapobiegają one urazom, ale także wywołują znacznie mniej hałasu jak również sprawiają, że ciężarki znacznie lepiej leżą w dłoni. ciężarki

Najlepiej w komplecie

Najczęściej ciężarki kupuje się w zestawach po dwie sztuki, dobrane tak, że mają identyczną wagę. Dla siłowni znacznie lepszym rozwiązaniem na pewno jest zakup całego zestawu ciężarków wraz ze stojakiem. W takich zestawach zazwyczaj znaleźć można ciężarki od wagi 0,5 kg aż do 5 kilogramów. Odpowiedni stojak umożliwia nie tylko ich przechowywanie, ale także bezpieczne ćwiczenia z ich zastosowaniem. Bez problemu bowiem można je nie tylko wziąć ze stojaka, ale także odłożyć na miejsce bez obaw o powstanie jakichkolwiek urazów. Fakt, że wszystkie znajdują się w jednym miejscu pozwala zachować porządek jak również nie naraża osób, które decydują się z nich skorzystać na to, że w czasie wykonywania innych ćwiczeń nagle ciężarki mogą się im zaplątać pod nogami.

Dopasuj idealne dla Ciebie

Różne kolory ciężarków to coś, co także obecnie stosuje coraz większa ilość producentów. Przede wszystkim dzięki temu można o wiele szybciej odróżnić od siebie ciężarki o odmiennej wadze. To przyspiesza treningi i na pewno umożliwia szybsze właściwe ułożenie ich na stojaku. Producenci coraz częściej także stosują rozróżnienie na ciężarki przeznaczone dla pań i panów. Chodzi przede wszystkim o ich wielkość, kobiety bowiem mają znacznie mniejsze dłonie i wielu producentów wykonuje specjalnie dla pań ciężarki o mniejszych wymiarach. Dzięki temu znacznie lepiej leżą one w dłoni i tym samym umożliwiają przeprowadzanie skuteczniejszych treningów.