Jedną z substancji farmaceutycznych powszechnie wykorzystywanych do produkcji różnego rodzaju maści i kremów do zastosowań dermatologicznych jest srebro koloidalne. Jest to substancja składająca się z odpowiednio przetworzonego srebra połączonego z naturalnym białkiem lub żelatyną. Substancja ma silne działanie bakterio- i grzybobójcze, a w niektórych przypadkach również wirusobójcze, w związku z czym jest częstym dodatkiem do różnego rodzaju wyrobów farmaceutycznych stosowanych w dermatologii, a niekiedy również w okulistyce. Niewielkie dodatki srebra koloidalnego, zwanego niekiedy kolargolem, znajdziemy także w niektórych suplementach diety o sugerowanym działaniu przeciwwirusowym lub przeciwbakteryjnym.

Działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe

srebro koloidalne

W czasach, gdy nie znano jeszcze antybiotyków, srebro koloidalne powszechnie wykorzystywane było w leczeniu różnego rodzaju infekcji o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Dziś ten wyjątkowy środek farmaceutyczny sprzedawany jest głównie w formie suplementu diety. Trzeba jednak pamiętać, że srebro, podobnie jak inne metale, może kumulować się we wnętrzu naszych organizmów, prowadząc do zatrucia. Dlatego stosując preparaty zawierające ten rodzaj związku, należy przestrzegać zasad ich dawkowania i nie przekraczać dziennych norm spożycia zalecanych przez producentów. Produkt ten dostępny jest na przykład w internetowym sklepie http://www.i-apteka.pl/product-pol-2065-Srebro-Koloidalne-Ag-plyn-300ml.html

Działanie przeciwgrzybiczne

Maści i kremy zawierające domieszkę srebra koloidalnego to skuteczny w działaniu środek grzybobójczy. Preparaty zawierające ten związek są znane i stosowane w medycynie od dziesiątek lat. Obecnie wykorzystuje się je jako jeden z podstawowych składników niektórych preparatów dermatologicznych, zwłaszcza maści i kremów wyrabianych przez farmaceutów, w wyspecjalizowanych aptekach.

Srebro koloidalne w okulistyce

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek, srebro koloidalne stosowane jest jako baza do sporządzania kropli i maści do oczu. Taki rodzaj terapii pozwala na szybkie i skuteczne zwalczenie większości klasycznych infekcji bakteryjnych oka, dlatego wciąż chętnie przepisywane jest przez wielu okulistów.