Przez niektórych w ogóle nie uważana za herbatę, gdyż matcha występuje w sproszkowanej formie, do tego o zielonkawej barwie. Herbata matcha ma jednak wiele bardzo korzystnych właściwości, które poprawiają funkcjonowanie całego organizmu.

Ceremonialna droga herbaty

Herbata Matcha, w sproszkowanej formie pochodzi z Japonii i stamtąd dopiero przywędrowała do Chin, a potem do pozostałych krajów europejskich. Parzona według rytuału chanoyu, czyli tradycyjnej ceremonii picia herbaty. Słowo to oznacza dosłownie „wrzątek na herbatę”, a to wyrażenie już samo wiele daje do myślenia, gdyż większości herbat nie parzy się wrzątkiem. „Droga herbaty” odbywała się w ogrodach, najlepiej w specjalnych do tego wydzielonych pawilonach. Japońskie ogrody pachnące kwiatami i urzekające architekturą sprzyjały budowaniu nastroju spokoju i wyciszenia. Odrywać od codziennych spraw i trosk, które podkreślić miała ceremonia picia herbaty. Przed rytuałem goście musieli nabrać wodę ze studni, która myli ręce i płukali usta., co oznaczało oczyszczenie ciała i ducha. Do samego pawilonu prowadziło wąskie przejście, przez które trzeba było prawie się czołgać. Podobnie jak w przypadku innych japońskich dróg, na przykład tej miecza, każdy element ceremonii miał znaczenie – oczyszczał, przygotowywał mentalnie, nakłaniał do pozostawienia trosk za sobą. Naczynia do podawania herbaty były bambusowe, a gościom podawało się 3 łyżeczki herbaty matcha. Są dwa sposoby picia tego rodzaju herbaty: z jednego naczynia, podawanego sobie po kolei lub według indywidualnych receptur. Dziś „droga herbaty” jest mniej kultywowana. W krajach europejskich takiego zwyczaju w ogóle nie ma, lecz ta specyficzna ceremonia nadała herbacie Matcha pewnej historii i wyjątkowego znaczenia.

Właściwości herbaty matcha

herbata matcha

Matcha, czyli zmielona, zielona herbata z wysokogatunkowych plantacji ma wiele właściwości korzystnie wpływających na ciało i ducha. Nie bez powodu właśnie ten rodzaj herbaty był wykorzystywany w ceremonialnym, tradycyjnym piciu herbaty. Herbata matcha posiada antyoksydanty, które przeciwdziałają powstawaniu nowotworów. Ponadto zawiera dużo witaminy C i aminokwasy. Matcha działa odprężająco i kojąco, ale też – przy większej ilości – pobudzająco. Ten rodzaj herbaty nadaje się nie tylko do picia, można go dodawać także do różnego rodzaju wypieków. Herbata, której nieocenione wartości w Japonii doceniono już ponad 1000 lat temu, jest nadal popularna i chętnie stosowana właśnie ze względu na swój rytualny charakter. Kupisz ją w wielu miejscach np. na stronie https://nagomi.pl/pl/862-matcha.