Jednym z elementów, który ulega najszybszemu zużyciu w bieżniach treningowych dowolnego typu, jest pas biegowy. Choć współczesne pasy do bieżni produkowane są z materiałów o podwyższonej odporności na ścieranie i uszkodzenia natury mechanicznej, to i tak naturalną konsekwencją codziennego użytkowania bieżni jest ich ścieranie. Pasy ścierają się przede wszystkim w środkowej części, co wpływa nie tylko na estetykę bieżni, ale także na wygodę i bezpieczeństwo biegu. Gdy pas jest mocno wytarty, spada przyczepność i przy większej prędkości obrotowej łatwo o poślizgnięcie lub wywrotkę, a to może wiązać się z ryzykiem kontuzji. Mocno wyślizgany pas to także większe obciążenie silnika i ryzyko uszkodzenia mechaniki bieżni.

Wymiana pasów biegowy w bieżniach do użytku domowego

pasy do bieżni

Jeśli jesteś jedynym użytkownikiem bieżni, zużycie pasa biegowego będzie na ogół niewielkie, a zatem jego częsta wymiana nie będzie konieczna. Zakładając, że z bieżni korzystasz sporadycznie, powiedzmy 3h w tygodniu, wtedy pas wystarczy Ci spokojnie na 1-2 lata użytkowania. Oczywiście stopień zużycia w pewnym stopniu zależy od intensywności treningu, wagi użytkownika oraz rodzaju stosowanego obuwia. W większości przypadków pasy do bieżni są jednak na tyle trwałe, że przy tak rzadkim użytkowaniu urządzenia, spokojnie wytrzymają przez rok lub nawet przez dłuższy okres czasu ich eksploatacji. Jeśli bieżni używasz częściej, w większym wymiarze godzin, wtedy pas do bieżni zużywa się szybciej. Jeśli z bieżni korzystasz powyżej 5h tygodniowo, pas będziesz musiał wymieniać co jakieś 3-6 miesięcy.

Wymiana pasów biegowych w bieżniach profesjonalnych

Bieżnie przeznaczone do pracy ciągłej wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych. Dzięki temu pasy biegowe wolniej się zużywają, a komfort i bezpieczeństwo treningu pozostaje na stałym, niezmiennie wysokim poziomie. Przy intensywnej eksploatacji bieżni, pasy do bieżni powinny być wymieniane co najmniej raz na trzy miesiące. Niekiedy częściej. Wszystko zależy od stopnia obciążenia sprzętu. Oczywiście żywotność pasów do bieżni można wydłużyć, pamiętając o ich regularnym smarowaniu i pielęgnacji, ale nawet wówczas takie pasy powinny być systematycznie wymieniane, najlepiej raz na kwartał lub częściej – w zależności od polityki przyjętej przez siłownię lub innego rodzaju obiekt sportowy dysponujący tego typu sprzętem.

Konserwacja bieżni

Na czas użytkowania pasów do bieżni wpływa także właściwa konserwacja urządzeń. Przy częstym smarowaniu i odpowiedniej regulacji ustawienia, pasy zużywają się znacznie wolniej, w związku z czym można korzystać z nich przez dłuższy okres czasu.