Na przestrzeni wieków zmieniało się podejście ludzi co do wyposażenia wnętrz. Z jednej strony stawiano na funkcjonalność mebla - miał on w końcu spełniać określane zadanie i wspomagać ludzi w codziennych czynnościach. Jednak wraz ze wzrostem poziomu życia zaczęto zauważać, że niekiedy skupianie się na tym czynniku nie wystarcza. Coraz częściej bowiem na decyzje zakupowe nie wpływało to, co dany obiekt może nam zaoferować ale to, jak komponuje się on z danym wnętrzem. Patrząc na średniowieczne wnętrza arystokratycznych domów możemy uświadomić sobie, że stylistyka mebla odgrywa decydujące znaczenie. Ówcześnie stawiano jednak na przepych pełen ornamentów i złotych kolorów, a jak jest dzisiaj? Jak definiujemy meble nowoczesne? I czy nadal ważna jest ich funkcjonalność?

Prostota i precyzja

meble nowoczesne

Jak kiedyś tak i dzisiaj meble mogą być traktowane jako dzieło sztuki. Projektowane przez artystów, wykonane ze starannością i precyzją i przy użyciu najlepszej jakości materiałów zapewniają nowoczesny wygląd i mogą definiować jak będą nas postrzegali ludzie z zewnątrz. Można jednak zauważyć, że nowoczesny mebel to nie mebel pełen zdobień a prosta bryła, która idealnie wkomponowuje się we wnętrze — nie rozprasza naszej uwagi, ale skłania do przemyśleń. To uzupełnienie przestrzeni, a nie tylko jej wypełnienie. I z podobnych założeń wychodzą projektanci, którzy prześcigają się w coraz to ciekawszych rozwiązaniach. Pomimo tego, możemy zauważyć dużą inspirację przeszłością. Doskonałym tego przykładem jest projektowanie mebli pod styl industrialny - z jednej strony surowy, z drugiej pokazujący, jak nadać dusze pozornie prostym przedmiotom.

Multi-funkcjonalność

Powszechnym problemem w Japonii jest brak miejsca. Doprowadziło to do powstania bardzo ciekawego nurtu, w którym to nowoczesny mebel jest meblem multi-funkcjonalnym, spełniającym więcej niż tylko jedną rolę. W taki sposób stolik kawowy możemy w prosty sposób przekształcić w kolejną pufę dla odwiedzających nas gości a łóżko, które służyło wcześniej tylko do spania, może być wypełnione małymi szafkami na drobne rzeczy. Warto tutaj zaznaczyć, że to właśnie Japonię uważa się za prekursorów w idei minimalizmu i zdecydowanie widać to w ich nowoczesnych mieszkaniach - gdzie znajduje się tylko to, co być powinno, ale w formie dającej możliwość na przekształcenie tego w rzecz potrzebną w danej chwili. Wobec tego wszystkiego ciężko jednoznacznie określić, jak powinien wyglądać dany mebel. Zdecydowanie jednak powinien on być dostosowany nie tylko do wnętrza, ale i do Twoich potrzeb.