Wybierając pierwsze soczewki kontaktowe musimy pamiętać, że należy to robić w oparciu o konsultację z okulistą, który wykluczy przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych.

Obecnie na rynku optycznym możemy znaleźć kilka rodzajów soczewek kontaktowych: soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, oraz coraz rzadziej wybierane soczewki roczne.

Jeśli mamy oczy szczególnie skłonne do podrażnień i zakażeń wybierzmy soczewki jednodniowe. Jak sama nazwa wskazuje, są to soczewki jednorazowego użytku, które możemy nosić tylko przez jeden dzień. Zdejmując je wieczorem, po prostu je wyrzucamy, a następnego dnia bierzemy nową parę soczewek.

Soczewki jednodniowe są obecnie najczęściej polecane przez lekarzy okulistów. Dzieje się tak dlatego, że dzięki temu, iż nie pozostają one na oku zbyt długo, minimalizują one ryzyko wystąpienia różnego rodzaju podrażnień oczu. Oprócz tego, soczewki te nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, co jest szczególnie ważne dla mniej doświadczonych użytkowników soczewek.