KreatynaMonohydrat kreatyny to połączenie cząsteczek wody z cząsteczkami kreatyny. Dobroczynne właściwości odkrytej w 1832r. kreatyny są wielorakie. Odkrytej, a nie wynalezionej, ponieważ substancja ta występuje naturalnie w ludzkim organizmie (podobnie jak u wszystkich innych kręgowców) i jest produkowana przez wątrobę, trzustkę oraz nerki. Funkcja kreatyny polega na zaopatrywaniu komórek mięśniowych w energię. Efekty jej działania to przyspieszony przyrost tkanki mięśniowej, zwiększenie wytrzymałości oraz odporności mięśni na uszkodzenia.

Kreatyna jest częściowo produkowana przez organizm, a częściowo przyjmowana wraz z pokarmem (głównie w czerwonym mięsie). Jednakże w uzasadnionych przypadkach zaleca się przyjmowanie suplementów diety zawierających kreatynę. Popularny monohydrat kreatyny jest przyjmowany przez osoby zawodowo uprawiające sport bądź starające się przyspieszyć wzrost swojej tkanki mięśniowej. Substancja ta stanowi również bardzo ważny element w terapii kilku jednostek chorobowych (dystrofia mięśni, stwardnienie zanikowe boczne, choroby Alzheimera i Parkinsona, choroby serca, urazy ortopedyczne, dolegliwości nerwowo-mięśniowe). Przyjmowanie kreatyny jest zalecane także dla osób stosujących diety wegetariańską lub wegańską.

W Sieci można znaleźć wiele sprzecznych opinii dotyczących dawkowania kreatyny. Niektórzy zalecają przyjmowanie jej w 2-4 cyklach rocznie, z których każdy ma trwać od 4 do 8 tygodni. Inni preferują przyjmowanie tej substancji w sposób ciągły, stosując dzienną dawkę 0,03g/kg masy ciała. Wszystko zależy od zapotrzebowania konkretnego organizmu. Z pewnością nie ma potrzeby stosować suplementacji kreatyną w momencie, gdy dopiero zaczynamy przygodę z siłownią, albo gdy uprawiamy jakiś sport czysto hobbystycznie. Monohydrat kreatyny powinien zagościć w naszej diecie dopiero wtedy, gdy przyrost naszej tkanki mięśniowej zwalnia pomimo regularnych, zróżnicowanych i intensywnych treningów.

Aby suplementacja przyniosła optymalny skutek, należy zbilansować ją odpowiednią dietą, bogatą w białka i węglowodany. Taka dieta będzie zwiększać poziom insuliny w organizmie, co z kolei przyspieszy transmisję kreatyny do komórek mięśniowych. Oczywiście przyjmowanie kreatyny wiąże się także ze zobowiązaniem do regularnych treningów – w przeciwnym razie może dojść no nadmiernego wzrostu masy ciała.