Co odróżnia jedną rakietkę tenisową od innej?

W sprzedaży znajdziemy setki rakietek tenisowych wielu producentów. Co więcej, każdy znany producent ma w swojej ofercie dziesiątki różnych modeli rakietek tenisowych. Doskonałym tego przykładem mogą być rakietki Donic, które znajdziemy w kilkudziesięciu wersjach cenowych. Co je od siebie odróżnia? Dlaczego jedna rakietka kosztuje kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, a cena innego modelu rakietki sięga wartości kilkuset złotych?

Z czego wykonuje się rakietki?

Podstawowym kryterium różnicującym tenisowe rakietki Donic i rakietki wszystkich innych producentów, jest rodzaj materiału użytego do ich konstrukcji i sama konstrukcja. W przypadku najtańszych modeli rakietek przeznaczonych do gry rekreacyjnej, do produkcji deski używa się tańszych gatunków drewna. Ponadto konstrukcja takiej deski jest niezwykle uproszczona i składa się z jednej lub maksymalnie trzech warstw drewna. W przypadku profesjonalnego, markowego sprzętu, do jego produkcji wykorzystuje się specjalne gatunki lekkiego drewna, a samo drewno układa się warstwowo. Porządna rakietka Donic może składać się nawet z siedmiu lub większej liczby warstw drewna. To nadaje jej odpowiednią wytrzymałość konstrukcyjną i elastyczność – gra taką rakietką jest wygodą, a sama rakietka może zaoferować lepsze parametry techniczne. Do produkcji rakietek wykorzystuje się również okładziny gumowe. W przypadku tanich rakietek jakość okładzin jest słaba. Profesjonalny sprzęt często wyposażony jest w dodatkowe podkłady, które wpływają na poprawę takich parametrów technicznych jak rotacja, prędkość czy kontrola.

rakietka donicZróżnicowanie parametrów technicznych

Niezależnie od marki, każda profesjonalna rakietka tenisowa opisana jest przez trzy parametry techniczne: prędkość, kontrolę i rotację. Im wyższe wartości tych parametrów, tym wyższa jakość rakietki. Dla przykładu rakietka Donic z maksymalną wartością, jeśli chodzi o parametr prędkości, będzie idealnym wyborem dla gracza preferującego dynamiczną, ofensywną grę. Jeśli gracz preferuję grę defensywną i stawia na większą precyzję zagrań, powinien szukać rakietek z wyśrubowanym parametrem kontrola. Warto przy tym pamiętać, że nie da się pogodzić wysokiego parametru prędkości i kontroli. Trzeba zdecydować się na jeden z nich lub wybrać sprzęt o wyrównywanych parametrach technicznych – idealny dla graczy początkujących lub tych, którzy preferują grę zróżnicowaną. Kupując rakietkę ze sklepu internetowego np. na stronie https://www.fulsport.pl/pol_m_Dyscypliny-sportowe_Tenis-Stolowy_Rakietki_Rakietki-Donic-572.html, szczególną uwagę warto zwrócić właśnie na oferowane przez nią parametry techniczne. To pomoże w zakupie sprzętu lepiej dopasowanego do własnych umiejętności i potrzeb. Wskazówką może być również marka. Rakietka Donic czy Butterfly to sprzęt markowy i nawet tańsze modele zagwarantują wysoką jakość gry, zwłaszcza graczom na niższym poziomie zaawansowania technicznego.