Nie spiesz się, wybierając swojego ulubionego dentystę. Z drugiej strony - nie czekaj na ból zęba, aby skierować swoje kroki do przychodni. Podczas poszukiwania dentysty musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Godziny pracy

Wybierz dentystę blisko domu lub pracy. Jeżeli mieszkasz w "sypialnianej dzielnicy" Warszawy, właściwym wyborem będzie stomatolog na Bielanach. Ułatwi to planowanie wizyt i dotarcie na czas. Upewnij się również, że gabinet jest otwarty w dniach i godzinach, w których możesz umówić się na spotkanie.

Koszt

Stomatolog bielanySprawdź, czy dentysta akceptuje ubezpieczenie NFZ i ma podpisaną umowę z funduszem. W przeciwnym razie możesz słono zapłacić za zabiegi. Czy dentysta oferuje wiele opcji płatności (karty kredytowe, czeki osobiste, przelewy, gotówka)? Nie każdy stomatolog na Bielanach oferuje taką możliwość, dlatego zwróć na to uwagę wcześniej, zwłaszcza jeśli nie lubisz nosić przy sobie gotówki. Pamiętaj też, że koszty różnią się w zależności od zabiegu. Dowiedz się, jakie są ceny za typowe, najczęściej wykonywane zabiegi, takie jak wypełnienia, korony lub leczenie kanałowe. Nawet jeśli masz ubezpieczenie stomatologiczne, czasem musisz sam sam pokryć część kosztów.

Osobisty komfort

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy wyborze dentysty jest to, czy czujesz się komfortowo z daną osobą. Czy potrafisz określać swoje objawy i zadawać pytania? Czy czujesz, że dentysta słyszy i rozumie wątpliwości? Czy czułbyś się dobrze prosząc do znieczulenie?

Kwalifikacje zawodowe

Gabinet dentystyczny powinien przekazać pacjentowi informacje na temat szkolenia dentysty. Przychodnia powinna mieć również zasady dotyczące kontroli zakażeń. Możesz również uzyskać informacje o kwalifikacjach dentysty od lokalnego towarzystwa dentystycznego lub od ubezpieczyciela, czyli NFZ.

Opieka pogotowia

Dowiedz się, co się stanie, gdy będziesz miał wypadek w nietypowych godzinach. Jeżeli Twoim wyborem jest stomatolog na Bielanach, sprawdź jak szybko może do Ciebie dotrzeć. Dentysta nie powinien kierować pacjenta na izbę przyjęć w szpitalu. Powinieneś być w stanie skontaktować się ze swoim dentystą (lub odpowiednim zastępcą) w dowolnym momencie.

Dyplomy

Większość państwowych stomatologów ma stronę internetową, na której można sprawdzić, czy wybrany dentysta jest licencjonowany. Strona internetowa powinna również poinformować Cię, czy podjęto wobec danego stomatologa jakiekolwiek działania dyscyplinarne. Najwięcej dowiesz się dzwoniąc bezpośrednio do mazowieckiego oddziału NFZ.