Wizyta u dentysty, a ciąża

Wiele kobiet w jednym z najważniejszych okresów ich życia, czyli w czasie ciąży nie ma świadomości czy może chodzić do osoby trudniącej się leczeniem zębów, czyli do dentysty. Należy pamiętać, że, pomimo, iż jama zębna jest daleko od brzucha matki, w którym znajduje się dziecko, to stan uzębienia wpływa na ciążę, jak również sama ciążą oddziałuje na stan zębów matki. Każdy dentysta podczas konsultacji z kobietą w ciąży przekaże jej najistotniejsze informacje dotyczące pielęgnacji zębów w tym szczególnym dla niej okresie.

Zmiany hormonalne

Ważną informacją jest fakt, że w okresie ciąży, przez obecność hormonów w ciele kobiety, występuje rozpulchnienie dziąseł. Przez taki stan ciężej utrzymywać zdrową higienę w jamie ustnej, zęby stają się bardziej wrażliwe, a dziąsła przekrwione i delikatne. Dlatego warto w tym szczególnym okresie używać szczoteczki w bardziej subtelny sposób, aby nie narazić się na większe problemy. W związku z panującym ogólnym przekonaniem, iż lepiej zapobiegać aniżeli leczyć, kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej poprzez nie tylko szczotkowanie samych zębów, ale również języka czy policzków.

Groźne skutki niezdrowych zębów

Każdy dentysta jest świadom wszystkich sytuacji, które mogą występować podczas ciąży. W przypadku groźnych ubytków i zaniedbań ze strony matki, drogą krwionośną powstałe infekcje mogą przedostawać się do macicy i prowadzić do poważnych konsekwencji, jak na przykład przedwczesnego porodu czy zakażenia wewnątrzmacicznego. Dlatego tak ważna jest systematyczna kontrola u dentysty, aby uniknąć wspomnianych sytuacji. Dentysta mając świadomość, że jego pacjentka jest w ciąży, będzie stosować odpowiednie dla jej stanu lekarstwa i preparaty, do których należeć mogą na przykład znieczulenie bez leków, które odkurczają naczynia krwionośne – co jest maksymalne bezpieczne dla płodu. Ważną informacją jest również fakt, iż w czasie ciąży można usuwać zęby. W przypadkach, kiedy jest konieczne zastosowanie antybiotyku, dentysta przepisuje lek z grupy penicylin lub podobnych do nich, które są dozwolone do zażywania w czasie ciąży. Bardziej skomplikowaną sytuacją jest leczenie kanałowe, ponieważ konieczne przy nim jest prześwietlenie zęba. Zasadniczo, żadnych prześwietleń rentgenowskich nie wolno wykonywać w czasie ciąży, a tym bardziej w pierwszym trymestrze. W takim sytuacjach dentysta może zdecydować się na chwilowe wypełnienie powstałego ubytku, aby w późniejszych cyklach, osłaniając przy tym brzuch, dokończyć leczenie. W przypadkach, kiedy nie jest to absolutnie konieczne, chwilowy ubytek w zębie może być systematycznie wymieniany, aby po rozwiązaniu móc dokonać prześwietlenia i zakończyć leczenie. Kiedy kobieta jest w stanie błogosławionym, może korzystać praktycznie ze wszystkich badań dostępnych u dentysty. Musi jednak pamiętać o codziennej higienie i poinformowaniu swojego dentysty o tym, że spodziewa się dziecka. Dzięki rozważnemu podejściu ani jej, ani jej potomstwu nie powinna stać się krzywda.