O cechach e-papierosów mówi się bardzo głośno od chwili, kiedy trafiły one pierwszy raz do sprzedaży. Niektórzy je gloryfikują, inni zaś widzą w nich źródło wszelkiego zła. Jak zwykle, prawda leży gdzieś pośrodku.

E-papierosy mają swoje wady i zalety, których powinien być świadomy każdy, kto po nie sięga. Z jednej strony mogą być uznane za doskonałą alternatywę dla klasycznego palenia, z drugiej jednak trzeba mieć na uwadze, że jak każda używka – mogą powodować dodatkowe kłopoty.

Zdrowe czy nie?

Podstawowe spory trwają w temacie tego, czy papierosy elektroniczne są zdrowe, czy może niekoniecznie. Faktycznie, z jednej strony z pewnością są o wiele zdrowsze niż klasyczny papieros. Dlaczego? Wynika to choćby ze sposobu palenia – użytkownik inhaluje się parą wodną z mieszanką zapachową, nie zaś dymem nikotynowym, który osadza się na płucach. Z tego powodu wielu użytkowników e-papierosów już po kilku tygodniach zauważa u siebie brak charakterystycznego kaszlu palacza. Co więcej, e-papieros nie zmusza otoczenia do biernego palenia.

e-papieros

Z drugiej strony tak naprawdę wszystkie te zalety e-papierosów opierają się jedynie na doznaniach empirycznych. Zdecydowaną wadą jest fakt, że nie wiadomo, czy papieros elektroniczny nie wywołuje innych schorzeń, na przykład na tle nowotworowym – nie wykonano na ten temat żadnych badań, którym stuprocentowo można by ufać. Choć teoretycznie nie ma w e-papierosach żadnych substancji szkodliwych, to jednak na badania medyczne trzeba jeszcze poczekać.

Nikotyna – jest czy nie?

To kolejny niejasny aspekt, które niosą za sobą e-papierosy. Z jednej strony w klasycznym papierosie jest więcej albo mniej nikotyny, którą do organizmu przyjmuje się z szeregiem substancji smolistych – i z pewnością nie jest to zdrowe i wzmaga uzależnienie. Z drugiej strony, istnieją płyny do papierosów elektronicznych, które również zawierają nikotynę – wielu bardzo uzależnionych palaczy mówi jednak, że wrażenie nie jest to samo i palenie papierosa elektronicznego nie zaspokaja potrzeby sięgnięcia po nikotynę.

Z drugiej strony, zaletą, którą niosą za sobą e-papierosy jest fakt, że każdy może zastosować taką ilość nikotyny, jaką wybierze – wystarczy kupić odpowiedni płyn. To sprawia, że e-papierosy donsenior.pl doskonale sprawdzają się w wielu przypadkach dla osób, które chcą aktywnie walczyć ze swoim uzależnieniem. Można próbować palić e-papierosa z takim płynem, który ma coraz mniejszą ilość nikotyny, co pozwala usunąć główne źródło uzależnienia występujące w procesie palenia.