Aktywność sportowa powinna towarzyszyć każdemu człowiekowi. Niezależnie od tego, w jakiej znajduje się on sytuacji, powinien zadbać o chociażby minimum ruchu. Sport i jego elementy powinny być wykorzystywane w codziennych czynnościach, a zakres ruchu uzależniony od możliwości, umiejętności oraz stanu zdrowia ćwiczącego. Jak ćwiczyć w domu? Jakie narzędzia wspomagają budowanie siły mięśniowej? Jakie ćwiczenia można stosować z wykorzystaniem obciążenia?

Ćwiczenia w domu. 

Aktywność fizyczna wykonywana we własnym domu nie musi być nudna ani skomplikowana. Do ćwiczeń można wykorzystać dodatkowe akcesoria, jak również uatrakcyjnić je ćwiczeniami w rytm muzyki. Wśród sprzętów sportowych dedykowanych ćwiczeniom w pomieszczeniu można wyróżnić przede wszystkim:

- hantle,

- piłka rehabilitacyjna, 

- dysk sensoryczny, 

- skakanka, 

- gryf,

- ławeczka, itp.

Wymienione narzędzia można wykorzystać na wiele sposobów. Ćwiczenia z nimi podwyższają kondycję, kształtują mięśnie oraz wzmacniają cały organizm. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozytywnie wpływają również na układ oddechowy czy krążeniowy. 

Budowanie siły mięśniowej w domu. 

Hantle w budowaniu siły mięśniowej w domuBudowanie siły mięśniowej może być działaniem przyjemnym, a jego skutki widoczne zaledwie po kilku treningach. Do głównych narzędzi wykorzystywanych w tego typu ćwiczeniach zalicza się hantle (dostępne np. tu: https://be-active.pl/pol_m_silownia_hantle-160.html). To dzięki nim, możliwe jest ukształtowanie i wzmocnienie mięśnia. Dzięki rozbudowanej ofercie sklepów sportowych możliwe jest wybranie i dostosowanie ciężaru obciążnika do własnych predyspozycji i możliwości. 

Jakie ćwiczenia z hantlami pomagają zbudować siłę mięśniową oraz wyrzeźbić sylwetkę?

Ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem obciążenia. 

Budowanie siły mięśniowej z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi dostarcza wiele pozytywnych cech. Zaletami tego rodzaju ćwiczeń są przede wszystkim: możliwość dostosowania poziomu zaawansowania ćwiczeń do własnych potrzeb, możliwość wyboru ciężaru, brak ograniczeń związanych z warunkami atmosferycznymi czy potrzeba wygenerowania niewielkiej ilości miejsca do treningu. 

Wśród popularnych ćwiczeń, które wykorzystują hantle do budowania siły mięśniowej są:

  • wyciskanie hantli - w pozycji stojącej, unoszenie ramion z obciążeniem do pełnego wyprostu,
  • wyciskanie hantli z rotacją - w pozycji stojącej unoszenie ramion z jedoczesną rotacją raz w prawą raz w lewą stronę, 
  • pompki z rotacją tułowia - popularne pompki z oparciem dłoni na hantlach, kolejno podczas uniesienia ciała oderwanie ramienia i wyrzut skośny - razem z przyrządem,
  • przyciąganie hantli do tułowia w pozycji opadu - nogi wyprostowane, plecy opuszczone w pozycji prostej, ręce opuszczone. Ramiona trzymające hantle unoszone w zgięciu, przyciąganie ramion do talii. 
  • ćwiczenia na biceps,
  • brzuszka z hantlami, 
  • wykroki, itp.