Każdy zainteresowany jest w stanie znaleźć w sieci bez większych problemów przepis na czarne mydło. Przepis ten zazwyczaj jest przygotowany w taki sposób, aby bez posiadania profesjonalnego sprzętu stworzyć samodzielnie mydło bardzo zdrowe, a przy okazji posiadające wiele pozytywnych właściwości. Co istotne, mydło to jest niezwykle proste w stworzeniu, dzięki czemu nawet laik może je wykonać dla siebie czy na prezent.

Popularność przepisu na czarne mydło wzięła się przede wszystkim z tego, że taki rodzaj kosmetyku jest niezwykle zdrowy dla skóry. Jest to przykład na ekologiczny produkt pielęgnacyjny, który bez trudu można stosować w przypadku większości rodzajów cery. Co istotne, możemy takie mydło przygotować bardzo szybko i jeszcze tego samego dnia z niego skorzystać w trakcie pielęgnacji.

Co jest potrzebne?

Przede wszystkim składniki, które prezentuje konkretny przepis na czarne mydło. Teoretycznie przepisy nie różnią się między sobą, warto jednak sprawdzić proporcje składników, aby niczego nie zabrakło. Do stworzenia takiego mydła potrzebne będą:

  • oliwki oraz oliwa,

  • olejki eteryczne – zwłaszcza eukaliptusowy, najbardziej tradycyjny, ale również inne według uznania

  • wodorotlenek potasu w formie czystej, bez dodatków.

[caption id="attachment_938" align="alignright" width="300"]czarne mydło Czarne mydło savon noir, źródło: gaj-oliwny.pl[/caption]

Oczywiście niektóre składniki, np. olejki eteryczne, można pominąć, mydło jednak nie będzie wówczas miało przyjemnego zapachu. Prócz tego potrzebujemy wolnowaru albo kąpieli wodnej, blendera oraz zestawu szpatułek do mieszania, rękawiczek i okularów ochronnych.

Jak wykonać mydło?

Przepis na czarne mydło jest dość prosty: najpierw do naczynia z grubego szkła wsypuje się ostrożnie wodorotlenek, zalewa wodą, a on nagrzewa się wskutek reakcji chemicznych. Opary i sam wodorotlenek w tej formie są drażniące, trzeba więc zachować ostrożność i wentylować pomieszczenie. Oliwki i oliwę blenduje się i w wolnowarze miesza z wodorotlenkiem, ciągle blendując, a potem gotując i przerywając tę czynność blendowaniem. Mydło gotuje się ok. 3-4 godzin, aż do momentu, gdy zmieni się zapach i wodorotlenek nie jest odczuwalny.

Przygotowanie czarnego mydła nie jest trudne, ale wymaga nieco zaangażowania i czasu. Jeśli jednak nie macie odpowiednich warunków do wytworzenia własnoręcznie savon noir, sprawdźcie gotowe czarne mydła w sklepie gaj-oliwny.pl.