Soki tłoczone kojarzą się głównie z sokami owocowymi. W bogatej ofercie soków tłoczonych, znajdują się także zdrowe soki warzywne, które niekiedy mają więcej witamin niż te pierwsze.

Sok z marchwii

Nie każde warzywa nadają się do wyprodukowania z nich soku, ze względu na zróżnicowaną ilość miąższu i płynów. Co więcej, warto pić soki z warzyw, które mają dużo potrzebnych witamin. Jedna szklanka takiego soku potrafi uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na wybrane mikroelementy. Jednym z najbardziej popularnych soków warzywnych, jest sok z marchwii – podawany już najmniejszym dzieciom, stanowi cenne źródło beta-karotenu, witamin z grupy PP., C, K, a także magnezu, potasu, żelaza i wielu innych. Taki sok wzmacnia odporność, poprawia wzrok i działa przeciwbakteryjnie. U osób dorosłych, znakomicie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci.

sok z kiszonych burakówSok z kiszonych buraków

Polecany osobom z problemami sercowymi. Buraki posiadają zrównoważoną ilość magnezu, potasu, sodu i wapnia. Sok z kiszonych buraków wpływa dobrze na tworzenie nowych komórek krwi i przede wszystkim zapobiega występowaniu nowotworów. Działa oczyszczająco na nerki, odmładza skórę. Sok z kiszonych buraków może pić każdy, niezależnie od płci, chociaż zdecydowanie powinny go pić kobiety, które cierpią na dolegliwości związane z okresem menopauzy. Sok z kiszonych buraków stanowi wspaniałą alternatywę dla wegetarian i wegan, którzy nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości żelaza tak szybko, jak osoby jedzące produkty pochodzenia zwierzęcego. Jedynymi osobami, które powinny unikać picia takiego soku, są osoby chorujące na cukrzycę, ze względu na wysoki indeks glikemiczny buraków.

Sok z pomidorów

Orzeźwiający, lekko słodki, wspaniały dodatek do zup, sosów lub drinków, do picia bez przypraw lub z dużą ilością pieprzu i soli. Każdy fan tego pysznego soku ma swój ulubiony sposób na łączenie go z innymi produktami. Sok z pomidorów to wciąż numer jeden wśród soków warzywnych. Polecany szczególnie osobom cierpiącym na schorzenia związane z tarczycą, wątrobą oraz pęcherzykiem żółciowym. Pomidory, jako naturalny nośnik witaminy C, P, K, E i tych z grupy B, stanowią dobry antybiotyk i pomoc w walce z codziennymi dolegliwościami.

Sok z kapusty

Poza podstawową zaletą soku z kapusty – czyli przekazywaniem do organizmu dużej dawki witaminy C, taki zdrowy sok zapobiega chorobom serca, nowotworom oraz leczy ciężkie schorzenia dwunastnicy. Cenne mikroelementy zawarte w kapuście, poprawiają też wygląd naszej skóry i włosów. Sok z kapusty, dzięki dużemu stężeniu beta-karotenu, stanowi świetną ochronę przed rozwojem wolnych rodników. Zdrowe soki warzywne, są równie istotne w zbilansowanej diecie dorosłego człowieka, co pozostałe, owocowe soki nfc. Aby móc regularnie spożywać tego typu produkty, należy już od wczesnych lat, zapoznawać najmłodszych z nawykiem picia jednej szklanki dziennie, takiego świeżo tłoczonego soku.