Dobry dzień rozpoczyna się nie tylko od zdrowego, pożywnego śniadania, lecz przede wszystkim od dobrego snu. Tym samym, budując wokół siebie środowisko zdrowia i szeroko pojętego welness, pamiętajmy o jak najlepszym przygotowaniu się do czynności, która przeciętnie zajmuje nam ponad 1/3 doby. Kluczowe poza doborem odpowiedniego materaca i mebla do spania, jest właściwe nakrycie naszego ciała.

Kołdra kołdrze nierówna

bawełniane kołdryOferta sklepów jest tu przebogata, wciąż starając się nas skusić do zakupu czegoś nowego do sypialni czy pokojów dzieci. Dobrą opinią cieszą się wciąż pióra naturalne i puch, jednak przeciwko nim przemawia problem alergii i niezbyt komfortowa świadomość spania z tysiącami nieproszonych gości przechadzających się (i nie tylko) w naszych pieleszach.  Kołdry z piór nie należą też do najlżejszych. Dlatego też klienci pytają o kołdry higieniczne, czyste i nadające się do łatwego prania i suszenia bez obaw uszkodzenia, konieczności długotrwałego suszenia i pojawienia się przykrego zapachu. Idealnym rozwiązaniem będą więc kołdry bawełniane (dostępne m.in. tu: https://omedika.pl/koldry-bawelniane-c267.html).

Cztery pory roku

Oprócz silikonowych kulek czy włókien polimerowych z poliestru wzbogaconego o różne dodatki, dostępna jest szeroka gama kołder wypełnionych bawełną.
Takie bawełniane kołdry są wyprodukowane z materiału, który jest czysty (pochodzi z osłon nasion roślinnych), doskonale przepuszcza parę wodną, pot i wilgoć. Absorpcja ciepła wytwarzanego w nocy przez nasze ciało sprawia, że włókno roślinne zabezpieczy nas przed letnim upałem. Bawełniane kołdry zapewniają, że nie zbudzimy się w środku snu zlani potem i oblani gorącem.
Również zimą możemy liczyć na naturalne, roślinne wypełnienie naszego nocnego okrycia. Zimowe bawełniane kołdry, określane np. jako ciepłe lub bardzo ciepłe, sprawią, że nie obudzimy się zmarznięci. Zatrzymają ciepło jednocześnie ogrzewając nas. Tym samym funkcjonują niczym jak pasywny kaloryfer, jednak bez przegrzania naszego organizmu i związanego z tym dyskomfortu i obniżonej jakości nocnego wypoczynku. W tym aspekcie bawełniane kołdry wykazują się zdecydowaną przewagą w stosunku do niektórych rodzajów włókien syntetycznych, jak też do kołder ze zbyt zbitym pierzem.

Innowacje i tradycja

Kierujmy się zatem doświadczeniem i wiedzą, tak samo jak przy kompletowaniu garderoby. Starannie przygotujmy się na sen, nie poprzestając na jednej kołdrze (czy mamy jedną kurtkę na cały rok?). Dzięki podstawowym cechom swego budulca, bawełniane kołdry, podobnie jak odzież sportowa, jeansy czy odzież robocza, cechują się bardzo dużą trwałością. Włókna bawełniane poddaje się doskonale praniu ręcznemu i automatycznemu, łatwo się je suszy.
Włókno roślin z rodzaju gossypium służyło od wielu wieków w tkalniach Indii i Bengalu, gdzie doceniono jeszcze w starożytności jego doskonałe właściwości w ekstremalnie gorącym i wilgotnym klimacie monsunowego subkontynentu.  Bawełna zatem jest materiałem tradycyjnym, uznanym przez wieki w kraju, który przez wieki słynął z najlepszych tkaczy na świecie (przed nastaniem British Raj w XIX wieku, Indie były jednym z najlepiej rozwiniętych terenów na świecie). Warto korzystać z doświadczenia tysiącleci, którego owocem są poczciwe bawełniane kołdry.