Rehabilitacja to trudna sztuka lekarska, która nie byłaby możliwa bez wykorzystania specjalnego sprzętu oraz akcesoriów, które codziennie ułatwiają prace rehabilitantów, a osobom, korzystających z ich usług pozwalają na szybszy powrót do zdrowia i formy. Jednym z nich jest rotor rehabilitacyjny, czyli specjalne urządzenie, które działa na tej samej zasadzie, co pedały w rowerze, aczkolwiek przeznaczone jest głównie do zadań mających wspomagać pracę mięśni i stawów u osób po urazach.

Jak to działa?

Jeśli chodzi o wygląd rotora rehabilitacyjnego, to nie ma tutaj żadnej rewolucji. Korba umieszczona jest na specjalnym stojaku z regulowaną wysokością. Obrotowe ramiona rotora zakończone są specjalnymi uchwytami. Wiele zależy od wersji, aczkolwiek aktualnie rotory rehabilitacyjne przeznaczone są do użytku zarówno dla kończyn górnych, jak i dolnych. Uniwersalna budowa urządzenia pozwala postawić je np. na stole, gdy rehabilitacja dotyczy ramion, lub na podłodze, w przypadku nóg. Jest to możliwe dzięki specjalnym antypoślizgowym podkładkom, które sprawiają, że cały zestaw jest mocno osadzony na podłożu. Dodatkowo rotor rehabilitacyjny posiada również specjalną regulację, która za pomocą nacisku stawia opór na wysięgniki, dzięki czemu można dostosować siłę trudności kręcenia do poziomu zaawansowania użytkownika. Fizjoterapia

Przyjemne z pożytecznym

Użytkowanie rotoru rehabilitacyjnego zalecane jest przede wszystkim osobom z porażeniem kończyn. Stosuje się go zarówno w szpitalach, jak i gabinetach rehabilitacyjnych. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby wyposażyć się w takie urządzenie na użytek domowy i samodzielnie kontynuować rehabilitację. Z rotora rehabilitacyjnego z powodzeniem można korzystać podczas siedzenia na kanapie i oglądania telewizji.

Lekki i poręczny

Dużą zaletą rotora rehabilitacyjnego jest jego mała waga i stosunkowo niewielki rozmiar. Dzięki temu z łatwością można go schować nawet w szafie i nie zagracać przestrzeni w mieszkaniu. To szczególnie użyteczna zaleta również w momencie, gdy urządzenie trzeba przewieźć w inne miejsce. Na rynku dostępne są różne wersje rotora rehabilitacyjnego, a to, jaki wybierzemy, powinno być podyktowane przede wszystkim zaleceniami lekarza. Podobnie rzecz ma się w przypadku częstotliwości i siły oporu, jaka będzie nanoszona na regulator. W przypadku rehabilitacji trzeba być szczególnie ostrożnym, żeby nie przeforsować mięśni i stawów, gdyż taka praktyka z pewnością nie przyniesie zamierzonych efektów, a może nawet wywoła negatywne skutki.