Stres, zmiana strefy czasowej, praca zmianowa to tylko niektóre czynniki wpływające na zaburzenie snu. Występujące kłopoty z zasypianiem, wybudzanie się w nocy sprawiają, że organizm gorzej funkcjonuje w trakcie dnia. Jeżeli problemy ze snem nie występują dłużej niż miesiąc można spróbować samemu je zwalczyć.

Zadbać o z sen

Przede wszystkim trzeba zadbać o higienę snu. Należy zrezygnować z alkoholu, ograniczyć papierosy, nie objadać się wieczorem. Kłaść się później spać, wstawać o tej samej porze i nie przebywać zbyt długo w łóżku po przebudzeniu. Aby wyeliminować wybudzanie w nocy można zażyć lek dostępny bez recepty. Tabletki, zioła do zaparzania, płyny z:

  • melisą
  • kozłkiem lekarskim
  • walerianą
  • chmielem zwyczajnym
  • grzybieniem

działają uspokajająco, rozluźniająco, eliminują uczucie lęku i niepokoju. Nie wykazują skutków ubocznych w postaci zmęczenia, spowolnienia myślenia, zobojętnienia. Należy jednak pamiętać, że medykamenty farmaceutyczne nie leczą przyczyn bezsenności.

Gdy bezsenność trwa przeszło miesiąc

Jeżeli zastosowany lek na bezsenność nie pomaga, a zaburzenia snu utrzymują się ponad miesiąc należy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Badania lekarskie potwierdzą lub wykluczą chorobę somatyczną. Jest to istotne ponieważ diagnozy zaburzeń psychicznych nie są proste, a pacjencji często skarżą się na bóle głowy, kręgosłupa, zaburzenia trawienne. Prawidłowe postawienie diagnozy pozwoli rozpocząć leczenie choroby, która jest przyczyną między innymi bezsenności.

Więcej na temat bezsenności znajdziesz na stronie: www.melatonina.pl/