Nie każdy ma szczęście pamiętać wyjątkowy smak wędlin serwowanych przez babcię lub dziadka przy okazji świąt, lub innej uroczystości. Dzisiejsze wędliny z marketów w najmniejszym stopniu nie mogą równać się jakością, a co ważniejsze zapachem i smakiem z wędlinami przygotowywanymi według tradycyjnej receptury, z wysokogatunkowego mięsa. Oczywiście domowe wędliny wciąż można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach z tradycyjną żywnością lub z żywnością ekologiczną, ale można je również przygotować samodzielnie w domu. Jak to zrobić?
Jak zrobić domowe wędliny?
Po pierwsze, potrzebny będzie nam dorodny kawałek świeżego mięsa dobrej jakości. Niestety takiego mięsa nie kupimy w zwykłym markecie. Jeśli zależy nam na mięsie w większym kawałku, musimy poszukać tradycyjnego sklepu mięsnego, gdzie takie mięso możemy sobie wcześniej zamówić. W ten sposób dostaniemy dorodny kawałek schabu, większy płat boczku czy szynkę w kulce – idealna do wędzenia. Gdy już zaopatrzymy się w interesujący nas rodzaj mięsa, musimy je odpowiednio spreparować. By przygotować domową wędlinę, mięso musimy najpierw zapeklować. Używa się do tego soli i saletry lub mieszanki tych substancji tzw. peksoli. Oczywiście zalewę na bazie substancji peklującej wzbogacamy mieszanką przypraw odpowiednią do przygotowania określonego gatunku mięsa i dla uzyskania pożądanego przez nas smaku. Po zalaniu mięsa marynatą wstawiamy je do lodówki na okres 1-2 tygodni, tak by skruszało i zyskało charakterystyczną, bardziej intensywną barwę – większe kawałki mięsa peklujemy dłużej, na mniejsze wystarczy kilka dni. Domowe wędliny przygotowane z takiego mięsa, zaskoczą Cię wyjątkowością smaku i pięknym zapachem. Po peklowaniu mięso możesz upiec w piekarniku, ugotować lub uwędzić w wędzarni.
Gdzie kupić domową wędlinę?
Gdy nie masz czasu lub chęci na zabawę w rzeźnika, dobrej jakości domowe wędliny możesz również kupić w sklepach z tradycyjną żywnością. Niektóre sklepy mają specjalne działy z wędlinami lepszej jakości, z tzw. wędlinami tradycyjnymi. Czasami takie wędliny można również dostać na targach i w lokalnych sklepach mięsnych, przy okazji zbliżających się świąt, gdy popyt na lepsze jakościowo wyroby wędliniarskie jest większy. Coraz częściej domowe wędliny wytwarzane zgodnie z tradycyjną recepturą, wędzone naturalnym drewnem drzew owocowych i wybranych gatunków drzew liściastych, można zamówić również przez Internet. W tym przypadku warto decydować się na zakupy jedynie u sprawdzonego źródła, korzystając z oferty legalnie działającego sklepu internetowego, specjalizującego się w sprzedaży żywności ekologicznej lub tradycyjnej.