Widoczność podczas jazdy samochodem jest kwestią bardzo ważną. Od wyczyszczonych dobrze szyb zależy czy w o ogóle będzie w stanie ocenić poprawnie odległość oraz także zauważyć na przykład na drogę wchodzącego przechodnia. Musimy zatem wiedzieć kiedy powinniśmy wymienić już wycieraczki oraz jak dobrać odpowiedni model wycieraczek?

Jaki jest stan naszych wycieraczek?

Wycieraczki PassatNa pewno bezpośrednio od stanu wycieraczek zależy sama widoczność podczas złych pogodowych warunków. Nie musimy być żadnym ekspertem, aby wiedzieć kiedy musimy je wymienić. A na co musimy zwrócić uwagę? Na pewno bardzo istotne jest to czy podczas pracy wycieraczek powstają już smugi. Jeśli nie ma ani żadnej, to ich wymiana w ogóle nie jest konieczna. Jeśli pojawiają się trzy smugi czy też większa ilość, ale poza polem widzenia centralnym, także wymiana wymagana nie jest. Jeśli w polu centralnym widzenia pojawia się smuga stała, to jak najbardziej zalecana jest wymiana. Jeśli zaś pojawiają się szerokie smugi na całej szerokości szyby musimy czym prędzej wymienić na nowe pióra. W razie wystąpienia piszczenia czy też tarcia również wymienić musimy wycieraczki i to niezwłocznie. Gdy z kolei część gumowa odrywa się już od stelaża, to również pióra muszą być wymienione.

Gdzie kupić wycieraczki?

Po tym jak zdiagnozujemy stan naszych wycieraczek musimy się wybrać do hipermarketu czy też do sklepu motoryzacyjnego, aby wybrać odpowiednie wycieraczki Passat. Gdy właśnie są nam potrzebne wycieraczki Passat, to powinniśmy skorzystać z katalogu, w którym możliwy jest dobór odpowiednich wycieraczek do konkretnej marki samochodu, a nawet do konkretnego modelu. W przypadku hipermarketu nie mamy w ogóle pewności czy wybrane przez nas wycieraczki są dobrym wyborem.

Rodzaje wycieraczek

Gdy mamy już ustaloną długość wycieraczki, to musimy także wybrać jej rodzaj. Na rynku mamy dostępne odmiany bez szkieletu jak i także ze szkieletem. Wycieraczki ze szkieletem mają stelaż metalowy, który część roboczą dociska do szyby. Do niego jest przymocowana guma, która zbiera z szyby wodę. Jeśli chodzi o wycieraczki bez szkieletu, to są one pozbawione konstrukcji metalowej. Wycieraczki te są nazywane potocznie bananami. Jest to hybrydowa konstrukcja. Sam stelaż jest zintegrowany z roboczą częścią. Jest to możliwe dzięki temu, że materiał wykorzystany do budowy ma sprężyste właściwości. Niepotrzebne w związku z tym są elementy, które dociskają gumę do szyby. Elementem typowym jest mocowanie bezpośrednio do ramienia danej wycieraczki.