Do podstawowych czynności związanych z higieną jamy ustnej należy przede wszystkim czyszczenie zębów. Co nam daje czyszczenie zębów? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystko! Zdrowie, komfort psychiczny, ochronę przed wszelkimi bakteriami, które mogą powodować psucie się uzębienia i dziąseł. Zapobiega tworzeniu się próchnicy, osadzaniu kamienia nazębnego i powstawania wszelakich przebarwień. Jednym słowem gwarantuje nam piękny, zdrowy i biały uśmiech.

Szczoteczka do zębów zwykła, czy elektryczna?

szczoteczki elektryczne

Do czyszczenia zębów można używać najstarszej metody, jaka istnieje czyli mycie zębów zwykłą szczoteczką. Jest ona jednak dość uciążliwa i nie koniecznie osiągnie się zamierzony efekt, gdyż tradycyjna szczoteczka nie zawsze dochodzi w te miejsca trudne i głębokie. Dużo lepszym, skuteczniejszym i pewniejszym sposobem na mycie zębów są szczoteczki elektryczne. Są to urządzenia bardzo proste w budowie i użytkowaniu. Ładowane zwykłymi bateriami, które raz naładowane pracują przez dłuższy okres czasu. Szczoteczki elektryczne wyposażone są w końcówkę wielokrotnego użytku zwaną "główką", wodoodporną rączkę i w stację akumulatorową, w której umieszcza się baterie. Te najnowocześniejsze modele wyposażone są w dodatkowe funkcje, kontrolujące stan i poziom zużycia szczoteczki elektrycznej, takich jak np.: tryb czyszczenia, poziom naładowania baterii, funkcję ustawienia odpowiedniego czasu szczotkowania czy kontrolkę zbyt mocnego nacisku, co może powodować ścieranie szkliwa. Niektóre modele są wykonane ze specjalnego włosia, które informują nas o stopniu zużycia szczoteczki elektrycznej, zmieniając swój kolor.

Metody czyszczenia zębów

Szczoteczki elektryczne

, choć nie wszystkie modele, mają fabrycznie wbudowane tryby czyszczenia zębów, co pozwala dobrać nam opcję czyszczenia dostosowaną do siebie. Jeżeli przykładowo widzimy, że nasze zęby wymagają wybielenia to włączamy tryb White. Jeśli w danej chwili potrzebujemy zadbać bardziej o dziąsła to włączamy funkcję Gum Car. Mamy również do wyboru tryby zwykłego czyszczenia - Clean, głębokiego czyszczenia - Deep Clean lub czyszczenia delikatnego - wtedy wybieramy funkcję Sensitive.

Producenci i szacunkowe ceny

Najbardziej znanymi producentami szczoteczki elektrycznej do zębów są: Oral B, Philips, Braun, Jordan. Ceny ich są w dużej mierze zależne od ilości i jakości wbudowanych funkcji czy dodatkowego wyposażenia, ale wbrew pozorom nie są zbyt wygórowane. Oscylują w granicach od 15 zł. dla tych naj prostych, do 80 - 100 zł. dla tych bardziej skomplikowanych i urozmaiconych.