W dzisiejszych czasach cukier dodawany jest wszędzie. Nie tylko batony, ciastka i cukierki, ale też soki, jogurty czy nawet płatki musli stały się źródłem cukru w wysokich dawkach. Wchodząc do przeciętnego sklepu próżno szukać półki, na której nie znalazłby się produkt bez cukru. Tym sposobem nawet osoby unikające na co dzień słodyczy i łakoci, padają ofiarą cukrowego nadmiaru w swojej diecie. Ile cukru powinniśmy spożywać? Według Światowej Organizacji Zdrowia nie więcej niż 10 procent spożywanych codziennie kalorii. Ponadto w przypadku dzieci do lat dwóch rekomenduje się całkowite zrezygnowanie z cukru. Jak pokazują jednak badania, statystyczna osoba zjada nawet dwu krotność zalecanego dziennego spożycia cukru. Taka sytuacja może nas doprowadzić do otyłości, chorób krążenia i cukrzycy. Jak poradzić sobie z nadmiarem cukru? Radzimy!

Rodzaje cukru

Biorąc pod lupę skład produktów najchętniej przez nas kupowanych, możemy zauważyć nawet 5 różnych rodzajów cukru. Najczęściej spotykane to: Cukier zwyczajny - prawdziwa bomba węglowodanów. Cukier trzcinowy nierafinowany - zawierający w składzie melasę, co czyni go najbardziej polecanym. Cukier żelujący - używany przy wszelkiego rodzaju galaretkach i dżemach. Cukier dekoracyjny - używany przy dekoracji słodyczy i ciast. Cukier puder - sproszkowany cukier o nikłej granulacji. Oprócz samej konsystencji, poszczególne rodzaje cukru różnią się kalorycznością i zawartością minerałów.

cukier trzcinowy nierafinowanyKtóry cukier jest najzdrowszy?

Największą batalię toczą między sobą cukier zwyczajny i cukier trzcinowy nierafinowany. Który jest zdrowszy? Oczywiście ten o brązowym kolorze. Pomimo podobnej kaloryczności (w 100g obu cukrów znajdziemy ok. 400 kcal), cukier trzcinowy nierafinowany zawiera w swoim składzie między innymi magnez, wapń, potas czy żelazo. Pomimo tego, że minerały zawarte w cukrze trzcinowym nierafinowanym stanowią mały procent całej masy, to przy codziennym spożyciu na poziomie kilku łyżeczek ta mała zawartość zdrowych minerałów będzie miała spore znaczenie. Dzięki temu, miłośnicy słodkości mogą zamienić tradycyjny, rafinowany cukier na ten brązowy, co odbije się korzystnie na ich całej diecie. Ważną kwestią przy wyborze cukru, jest zwracanie uwagi na, czy kupujemy produkt oryginalny. Jak się okazuję, na rynku wielu producentów oferuje cukier brązowy, który wcale nie ma nic wspólnego z tym trzcinowym. Takie podróbki barwi się karmelem, aby przypominały swój nierafinowany pierwowzór. Aby uniknąć tego typu oszustwa, warto zwracać czujną uwagę na skład kupowanego cukru.